Ekologiczne Biuro ZARYS International Group w Zabrzu
Głównym źródłem energii wykorzystywanym w naszej nowej siedzibie jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 45,7 kWp, która zaopatruje budynek w zieloną energię elektryczną. System został zaprojektowany tak, aby w przyszłości można było go rozbudować o dodatkowy zestaw ogniw, który znajdzie się na parkingu przedsiębiorstwa.
Ogrzewanie i chłodzenie budynku zapewnia 5 pomp ciepła, które działają przez cały rok, zasilane energią słoneczną oraz prądem od dostawcy. Dzięki temu rozwiązaniu firma zmniejsza emisję dwutlenku węgla i ogranicza koszty eksploatacyjne.
W budynku zastosowano system rekuperacji, który odzyskuje ciepło z wentylacji i wykorzystuje je ponownie do ogrzewania wnętrz. Pozwala to na zmniejszenie strat wytworzonego już ciepła nawet o 90%. Dodatkowo, wysokiej jakości izolacja elewacji, antyrefleksyjne szyby i systemy zarządzania temperaturą utrzymują stały komfort cieplny na poziomie 24°C przez cały rok, minimalizując tym samym zużycie energii.
Ekologiczne podejście objęło również zarządzanie wodą i oświetleniem. System zbierania wody deszczowej wspiera podlewanie zieleni wokół budynku, a parking o ażurowej nawierzchni umożliwia naturalne wchłanianie wody opadowej, ograniczając jej odpływ do kanalizacji. W całym biurze zastosowano energooszczędne oświetlenie LED, które w połączeniu z czujnikami ruchu i sterownikami natężenia światła zapewnia optymalne warunki przez cały dzień. Natomiast oświetlenie zewnętrzne działa zgodnie z naturalnym cyklem dnia i jest zsynchronizowane z cywilnym zachodem słońca na naszej szerokości geograficznej.
Wnętrze budynku zostało wykończone i wyposażone w naturalne materiały, takie jak drewno i ekologiczne tkaniny tapicerek meblowych, które dostarczyli polscy producenci. Współpraca z lokalnymi dostawcami to forma wsparcia dla krajowej gospodarki, ale również ograniczenie węglowego śladu związanego z transportem, co wpisuje się w ekologiczne podejście ZARYSu.
Teren wokół siedziby został obsadzony 125 młodymi drzewami oraz ponad 3200 krzewami i bylinami, które w przyszłości przyczynią się lokalnie do poprawy jakości powietrza.
Zastosowane rozwiązania pozwalają znacząco zmniejszyć ślad węglowy, redukując emisję dwutlenku węgla średnio o 17 434 kg CO2 rocznie.