Blog

Bandaże kohezyjne

Niedawno do rodziny produktów yellowSPORT dołączyły nowe rozmiary bandaży kohezyjnych, z tej okazji postanowiliśmy opowiedzieć Wam trochę więcej o tym, czym tak naprawdę są bandaże kohezyjne.

 

Bandaż kohezyjny yellowBAND to specjalna odmiana bandaża elastycznego. Może być stosowany do:

  • zabezpieczania opatrunków nieklejących,
  • tworzenia opatrunków kompresyjnych,
  • mocowania szyn unieruchamiających,
  • zabezpieczania stawów po urazie.

Jest wykonany z włókniny, co oznacza, że nie jest tkany, tylko stworzony bezpośrednio z włókien przez ich sklejanie, spilśnianie, igłowanie lub przeszywanie. Włóknina jest pokryta substancją kohezyjną (poliizoprenem), która sprawia, że opaska przyczepia się sama do siebie. Dzięki zastosowaniu syntetycznego kauczuku yellowBAND mogą być stosowane również przez osoby uczulone na lateks! To dobra informacja, ponieważ często bandaż elastyczny stosuje się w nagłych przypadkach i nie zawsze jest czas na zapytanie osoby poszkodowanej, czy przypadkiem nie jest uczulona. Dzięki zastosowaniu włókniny opaska kohezyjna jest lżejsza niż tradycyjny bandaż elastyczny, co ma mniejsze znaczenie w domowej apteczce, ale pakując niezbędne wyposażenie na wycieczkę w góry, staje się bardzo istotne. Korzystając z bandaża wykonanego z włókniny nie trzeba mieć przy sobie nożyczek, opaska może być rozrywana na kawałki potrzebnej długości w rękach. Włóknina przepuszcza powietrze, więc skóra w miejscu zastosowania bandaża cały czas ma odpowiednią wentylację.

 

Wiemy już jakie zalety ma materiał, z którego wykonany jest bandaż kohezyjny, kolejną cechą, która jest w tego typu opaskach niezwykle istotna jest to, że są… kohezyjne. W skrócie oznacza to, że będą się przyczepiały same do siebie, jednocześnie nie przyklejając się do skóry, ubrań czy włosów. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania zapinek do zabezpieczania wolnego końca bandaża, wystarczy docisnąć go do poprzedniego owinięcia, a opatrunek będzie się doskonale trzymał niezależnie od warunków. Brak zapinki to większa wygoda - nie trzeba o niej pamiętać, nie istnieje ryzyko skaleczenia się nią. Kolejne owinięcia bandaża trzymają się same siebie, nie ma więc problemu z opatrzeniem miejsc o nietypowym kształcie, z których tradycyjny bandaż elastyczny może się zsuwać. Substancja kohezyjna jest odporna na działanie potu i wilgoci, opatrunek nie będzie się odklejał, ani zsuwał nawet jeśli zostanie poddany działaniu wody lub będzie wykorzystywany podczas intensywnej aktywności fizycznej.

 

Wyroby medyczne zwykle kojarzą się z nieprzyjemnymi okolicznościami, nie oznacza to  jednak, że bandaż musi być nudny. YellowBAND jest nie tylko funkcjonalny, jest też dostępny w ośmiu kolorach (żółtym, czarnym, cielistym, niebieskim, białym, zielonym, czerwonym oraz niebieskim moro). Każdy może znaleźć coś dla siebie i umilić sobie czas rekonwalescencji kolorowym dodatkiem. Kolory nie wpływają na działanie bandaża, wszystkie mają taką samą elastyczność. Po rozciągnięciu na rolce jest 4,5m bandaża, który może być dzielony na mniejsze odcinki, w zależności od wielkości miejsca, które wymaga opatrzenia. Dodatkowo szeroki wybór rozmiarów sprawia, że naprawdę łatwo jest dobrać coś dla siebie. W sklepie yellowSPORT można kupić bandaże kohezyjne o szerokościach: 2,5cm, 5cm, 7,5cm, 10cm i 15cm. Każdy bandaż yellowBAND jest zapakowany w foliowe opakowanie, które chroni go przed zabrudzeniem lub zniszczeniem podczas transportu i przechowywania. Niezależnie od tego, który kolor i rozmiar wybierzecie, yellowBAND to niezastąpiony towarzysz wszystkich letnich wypraw oraz każdej domowej apteczki.

 

P.S. Dzięki temu, że bandaż klei się do siebie, a nie klei się do włosów (sierści) świetnie nadaje się również dla Waszych psich lub kocich pupili :)