Blog

Zastosowanie metody kinesiotapingu na siniaki i krwiaki

Siniak to popularne określenie podbiegnięcia krwawego. Najczęściej jest on wynikiem drobnych, codziennych urazów. Siniak powstaje na skutek wypływu krwi z uszkodzonych naczyń.

Okoliczne tkanki nasiąkają krwią jak gąbka - jest to element odróżniający siniak od krwiaka - krwiak nie powoduje nasączania tkanek, tylko tworzy lokalne zbiorniki. Podbiegnięcie krwawe, jeśli nie jest bardzo rozległe, nie wystaje ponad powierzchnię skóry. Zmieniające się podczas procesu gojenia (wchłaniania się) kolory siniaka wynikają m.in. z procesu rozkładania się hemoglobiny. Standardowo podbiegnięcia krwawe wchłaniają się ok. 7-10 dni, dzieje się to samoczynnie i nie wymaga interwencji medycznej. Czas wchłaniania się krwiaków jest podobny, zdarza się jednak, że rozległy krwiak uciska na okoliczne tkanki i konieczna jest interwencja medyczna mająca na celu jego ewakuację.

 

Popularne domowe sposoby na zmniejszenie zasinienia i przyspieszenie regeneracji tkanek to zimne okłady w początkowej fazie (tuż po urazie). Po około 24 godzinach można włączyć metody mające na celu usprawnienie przepływu krwi m.in. ciepłe okłady, maści zawierające heparynę, wyciąg z kasztanowca itp.

 

Krwiaki i siniaki to nie tylko problemy estetyczne. Krew oraz limfa, które w wyniku urazu mogą znaleźć się w przestrzeniach międzykomórkowych i śródtkankowych, powodują kompresję tkanek i podrażniają receptory bólowe. Dodatkowo mogą upośledzać przepływ substancji odżywczych i wpływać na wzrost zalegających  substancji toksycznych będących produktami ubocznymi procesów naprawczych tkanek. Wykorzystanie metody kinesiotapingu na krwiaki i siniaki w przypadku osób aktywnych fizycznie pozwala im na szybszą regenerację i powrót do aktywności.

 

Kinesiotaping stosowany na siniaki i krwiaki wykonuje się technikami limfatycznymi. Delikatne uniesienie skóry i powięzi sprawia, że tworzy się większa przestrzeń oraz podciśnienie, dzięki którym wysięk może przemieszczać się w kierunku początku taśmy. Aby prawidłowo nakleić taśmę niezbędna jest wiedza z zakresu anatomii.

 

Najpopularniejszym sposobem docięcia taśmy w tego typu aplikacjach jest wachlarz (nierozcięta taśma nie spełni swojej funkcji).

 

  • Wspólną bazę należy przykleić w okolicy węzła chłonnego proksymalnie do miejsca występowania dolegliwości, a paseczki wachlarza powinny obejmować miejsce występowania zasinienia.

  • Można zastosować również dwie taśmy, które będą tworzyły „kratkę” na powierzchni siniaka/krwiaka.

  • Po ściągnięciu taśm po ok. 2 dniach można zaobserwować, że w miejscach, w których były przyklejone ślady będą bledsze, można wtedy przykleić kolejną aplikację, przesuwając ją, tak aby paseczki znajdowały się w miejscach, które mają intensywniejszą barwę.

  • Jeśli miejsce występowania dolegliwości jest duże, można zastosować szerszą taśmę (7,5 cm).

  • Docięte paseczki powinny wtedy tak jak w wersji standardowej mieć około 1 cm, jednak łatwiej jest objąć całą powierzchnię zasinienia.

  • Wspólna baza oraz końce paseczków należy przykleić bez żadnego rozciągnięcia, w strefie terapeutycznej paseczki powinny mieć około 10-20% rozciągnięcia.

 

Przyspieszenie procesu gojenia siniaków i krwiaków, zwłaszcza tych o dużym rozmiarze oraz dających intensywne objawy bólowe jest istotne nie tylko ze względu na ich wygląd, ale również na niekorzystne procesy zachodzące w okolicznych tkankach. Kinesiotaping jest kolejną z metod, które mogą w tym pomóc, dlatego warto ją wypróbować.