Blog

Noś maskę – chroń innych!

Zgodnie z zaleceniami ekspertów zakrywanie nosa i ust stanowi jedno z rozwiązań zmierzających do ograniczenia transmisji koronawirusa. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Nosiciel zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia...

Co wiemy o wirusach?

Wirusy to struktury całkowicie pasożytnicze, których wielkość wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset nanometrów (nm). Nie wykazują żadnych funkcji życiowych poza komórkami gospodarza, dlatego nie są klasyfikowane jako organizmy. Zbudowane są z białka i kwasu nukleinowego...

Zastosowanie metody kinesiotapingu na siniaki i krwiaki

Siniak to popularne określenie podbiegnięcia krwawego. Najczęściej jest on wynikiem drobnych, codziennych urazów. Siniak powstaje na skutek wypływu krwi z uszkodzonych naczyń.

Bandaże kohezyjne

Niedawno do rodziny produktów yellowSPORT dołączyły nowe rozmiary bandaży kohezyjnych, z tej okazji postanowiliśmy opowiedzieć Wam trochę więcej o tym, czym tak naprawdę są bandaże kohezyjne.

 

Torba fizjoterapeuty

Pracując długo w zawodzie każdy ma wyrobione swoje nawyki, wie czego w swojej codziennej pracy potrzebuje najbardziej i testuje tylko nowe marki oraz wcześniej nieznane ciekawostki. Co jednak jeśli jesteś młodym fizjoterapeutą, który dopiero rozpoczął współpracę z klubem sportowym lub otwiera swój pierwszy gabinet?

Jak skutecznie opatrzyć ranę oraz przyspieszyć proces gojenia się ran

Rana będąca przerwaniem ciągłości skóry lub skóry i tkanek położonych pod nią powstaje w wyniku mechanicznego, termicznego lub chemicznego urazu. W zależności od mechanizmu powstania rany wyróżniamy między innymi rany tłuczone, kłute, szarpane, kąsane oraz cięte.

 

Najczęstszym typem ran powstającym podczas wykonywania rożnych czynności w życiu codziennym są otarcia skóry. Przeważnie zwłaszcza u dzieci np. na kolanie dochodzi do nich w wyniku poślizgnięcia. Towarzyszą im zanieczyszczenia, niewielkie krwawienia oraz umiarkowany ból związany z uszkodzeniem zakończeń nerwowych. Zazwyczaj mają charakter powierzchowny, lecz nieodpowiednio zabezpieczone mogą zagrażać zdrowiu i prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Dlaczego ubrania jednorazowego użytku?

Strój przeznaczony dla personelu medycznego znacznie ewaluował na przestrzeni wieków i lat. Początki chirurgii kojarzone są z lekarzami chodzącymi, a nawet operującymi w surdutach w kolorze czarnym, który przypisany był dla tej grupy zawodowej. Surduty często nosiły ślady użycia i poplamienia krwią, co tylko wzmacniało prestiż i potwierdzało doświadczenie operującego.

Sprzęt bezpieczny – w trosce o Twoje bezpieczeństwo

W całej Unii Europejskiej pracuje 21 mln osób, u których rocznie dochodzi do 1,2 mln zranień ostrymi narzędziami. Szacuje się, że około 80% wszystkich zakłuć odnotowanych wśród personelu medycznego można było zapobiec, używając bezpieczniejszego sprzętu.

Rękawice medyczne jako narzędzie w prewencji podrażnień i chorób skórnych

Skóra człowieka to największy i najbardziej rozległy powierzchniowo organ ludzkiego ciała. Spełnia wiele funkcji ochronnych, m.in. jako bariera dla patogenów, jak i regulacyjnych związanych z właściwą temperaturą ciała. I choć jest twarda i niezwykle wytrzymała, to nie jest niezwyciężona. Często potrzebuje wsparcia dodatkowych barier, aby skutecznie przeciwdziałać możliwym do wystąpienia problemom skórnym.

Dlaczego obłożenia i fartuchy chirurgiczne są w kolorze niebieskim lub zielonym?

Początkowo na blokach operacyjnych dominował kolor biały: białe prześcieradła, białe fartuchy, biała odzież medyczna. Niestety kolor ten potrafił oślepić chirurgów - efekt podobny do oślepienia promieniami słonecznymi w piękny zimowy dzień odbijającymi się od białego śniegu.