Blog

Noś maskę – chroń innych!

Zgodnie z zaleceniami ekspertów zakrywanie nosa i ust stanowi jedno z rozwiązań zmierzających do ograniczenia transmisji koronawirusa. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Nosiciel zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia...

Maska medyczna ogranicza transmisję

Jeśli dotkniemy czegoś, co miało kontakt ze śliną osoby zakażonej, a potem dotkniemy twarzy, okolic nosa, oczu, ust możemy się zakazić.

Przejmijmy zasady z obszaru medycznego!

Maska medyczna jednorazowego użytku zgodnie ze swoim przeznaczeniem jest stosowana przez personel medyczny w celu zabezpieczenia pola operacyjnego przed zakażeniami. Lekarz zakładając maseczkę chroni pacjenta, aby podczas operacji, nic z jego nosa i ust nie trafiło w ranę i nie spowodowało zakażenia. Tę zasadę z obszaru medycznego przenosimy obecnie na nasze codzienne życie. Zakładając maseczkę dbamy o to, aby nie przenieść zakażenia na inne osoby. Pamiętajmy, że możemy być nosicielami wirusa nawet o tym nie wiedząc.

Noś maskę prawidłowo!

Poprawnie założona maseczka powinna zakrywać nos i usta, a nie tylko – jak często obserwujemy – usta. Noszenie masek na szyi jest całkowicie nieskuteczne. Jeżeli maseczka jest jednorazowa należy pamiętać o wymianie na świeżą, ponieważ podczas długiego stosowania gromadzą się na niej zanieczyszczenia.

Solidarność społeczna

Od tego, jakie będzie nasze postępowanie, czy będziemy nosić maseczki i stosować się do zasad dystansu społecznego, myć i dezynfekować ręce zależy to jaka będzie nasza najbliższa przyszłość. Miejmy na uwadze, iż każdego dnia liczba zdiagnozowanych przypadków wzrasta, a rozpoczynamy trudny jesienny i zimowy czas kiedy pojawi się szereg innych infekcji. Aby odwrócić rosnący trend zachorowań wymagane jest odpowiedzialne zachowanie.

Oficjalne źródła informacji

Covid- 19 to nowa choroba dlatego pojawia się mnóstwo spekulacji dotyczących jej przebiegu. Szukając informacji korzystajmy tylko z oficjalnych źródeł. Na stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, www.pacjent.gov.pl znajdują się najświeższe wiadomości i zalecenia dotyczące przebiegu pandemii koronowirusa oraz bardzo ważne hasło: „Pamiętaj o zasadzie twoja maseczka chroni innych”. To powinna być zasada, którą kieruje się każdy odpowiedzialny człowiek.