Blog

Rękawice medyczne jako narzędzie w prewencji podrażnień i chorób skórnych

Skóra człowieka to największy i najbardziej rozległy powierzchniowo organ ludzkiego ciała. Spełnia wiele funkcji ochronnych, m.in. jako bariera dla patogenów, jak i regulacyjnych związanych z właściwą temperaturą ciała. I choć jest twarda i niezwykle wytrzymała, to nie jest niezwyciężona. Często potrzebuje wsparcia dodatkowych barier, aby skutecznie przeciwdziałać możliwym do wystąpienia problemom skórnym.

 

Jedną z najliczniejszych grup narażonych na tego rodzaju ekspozycję stanowią pracownicy ochrony zdrowia. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością stosowania odpowiednich rękawic medyczno-ochronnych w zacznie dłuższej perspektywie czasu niż w innych sektorach gospodarki. Co więcej, rękawice te stanowią pierwszą linię obrony w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym. Szacuje się, że ok. 90% wszystkich zakażeń szpitalnych spowodowanych jest właśnie przenoszeniem mikroorganizmów na rękach pracowników służby zdrowia.

 

Jednorazowe rękawice medyczne, choć stanowią podstawowe wyposażenie obiektów udzielających świadczenia zdrowotne – od  placówek opieki szpitalnej po opiekę domową – mogą nieść za sobą potencjalne ryzyko reakcji alergicznych i podrażnień skóry. Przy właściwym podejściu reakcje te można jednak minimalizować, a nawet zapobiegać im.

 

Co powoduje reakcje alergiczne i podrażnienia skóry?

W ciągu ostatniej dekady znacząco nasilił się problem reakcji alergicznych pośród personelu medycznego, w szczególności na akrylany i lateks naturalny. Najpowszechniejszą reakcją alergiczną na gumę lateksową jest natychmiastowe kontaktowe zapalenie skóry – przejawia się suchą, swędząca i podrażnioną skórą. Reakcja alergiczna może również wystąpić z opóźnieniem – po 24 do 48 godzinach od kontaktu i przejawiać się w formie wysypki i zaczerwienienia. Poważniejsze reakcje alergiczne mogą przejawiać się poprzez kichanie, swędzenie oczu, drapanie w gardle, kaszel czy trudności w oddychaniu. Mogą również pojawić się reakcje zagrażające życiu, niemniej jednak zdarzają się niezwykle rzadko przy pierwszym kontakcie, pogłębiając się raczej z czasem. Jeśli jednak wystąpi należy niezwłocznie zaczerpnąć pomocy medycznej. Udowodniono, że reakcja alergiczna na naturalną gumę lateksową może pojawić się z czasem, po wielokrotnym kontakcie z tym surowcem. Ograniczając ekspozycję na lateks, można jednocześnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia możliwych reakcji alergicznych. Gdy jednak rękawice lateksowe stanowią nieunikniony i jedyny słuszny wybór, warto sięgać po te z obniżoną zawartością uczulających białek lateksowych i pudru.

 

Lateks to nie jedyny problem

Choć kauczuk naturalny stanowi najczęstszą przyczynę reakcji alergicznych, zwanych też reakcjami typu I, należy mieć świadomość, że nie jest w tej przyczynowości odosobniony. Reakcje uczuleniowe mogą pojawić się również podczas kontaktu z innymi typami rękawic, jak nitrylowymi czy neoprenowymi, niemniej jednak są znacznie mniej powszechne. Z kolei reakcje alergiczne na rękawice winylowe praktycznie nie występują – uczulać mogą jedynie zawarte w rękawicach plastyfikatory – ftalany. Świadomi producenci unikają jednak tych dodatków w swoich produktach.

 

Reakcje alergiczne opóźnione w czasie zwane są reakcjami typu IV – są to reakcje komórkowe występujące z opóźnieniem po kontakcie. Oddziałują one na skórę użytkownika bezpośrednio pod rękawicami, choć w większości przypadków nie są one powiązane z samym surowcem użytym do ich produkcji, a dodatkowymi zastosowanymi dodatkami i akceleratorami chemicznymi. Dodatki te stosowane są, by „przyspieszyć” połączenie cząsteczek gumy w lateksie z kauczuku naturalnego lub kauczuku syntetycznego. Chemikalia przekształcają płynną gumę w cienki, mocny i elastyczny materiał. Te przyspieszacze chemiczne na bazie siarki (ditiokarbaminiany, tiuramy i merkaptobenzotiazole (MBT)) powodują większość reakcji zapalenia skóry. Dostępne są jednak rękawice całkowicie pozbawione tych szkodliwych dodatków, co stanowi dobrą wiadomość dla osób podatnych na alergie.

 

Tanie rękawice a problemy skórne

Stosowanie tanich rękawic może nieść za sobą więcej szkód niż korzyści. Słabej jakości surowce stosowane do ich produkcji zwiększają grubość rękawic i zmniejszają ich elastyczność, co prowadzi z kolei do słabego dopasowania rękawicy do dłoni, jak i kiepskiej zręczności oraz wrażliwości dotykowej. W rezultacie może to prowadzić do niepotrzebnego zmęczenia palców i dłoni, a nawet nadwyrężeń czy kontuzji. Dobrej jakości rękawice zapewniają doskonałe dopasowanie i wrażliwość dotykową już przy minimalnej grubości, zapewniając jednocześnie właściwą barierowość przed mikroorganizmami czy wirusami.

 

Rękawice to nie wszystko

Kontaktowe zapalenie skóry może także występować w wyniku częstego stosowania preparatów do higieny rąk, wskutek działania wody (w tym niedokładne wysuszenie dłoni przed założeniem rękawic), mydła, detergentów, a także przez rozpuszczalniki, kwasy czy też tarcie. Nie jest to jednak reakcja alergiczna występująca w wyniku standardowego stosowania rękawic.

Aby utrzymać prawidłową kondycję skóry pomimo oddziaływania tych czynników, najlepszym rozwiązaniem byłaby ich właściwa pielęgnacja po każdorazowym użyciu rękawic i ich wymianie na nową parę przy użyciu odpowiednich preparatów. W rzeczywistości tak częste działania są niemalże niewykonalne, dlatego producenci wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników.

 

Coś więcej niż tylko ochrona

Dzięki temu na rynku coraz częściej możemy spotkać rękawice, które poza funkcją ochronną pełnią również rolę pielęgnacyjną czy nawilżającą. Rękawice nitrylowe mediCARE Hydra+ to krok naprzód w rozwoju tak fundamentalnego produktu jakim są rękawice medyczne. Poza wykonaniem z niezwykle elastycznej mieszanki akrylonitrylo-butadienowej zapewniającej doskonałe dopasowanie i precyzję dotykową, wyposażone są w wewnętrzną warstwę z zawartością witaminy E, olejku migdałowego i gliceryny. Zastosowanie syntetycznego kauczuku pozwala również uniknąć ryzyka wystąpienia alergii typu I przez całkowity brak naturalnych białek lateksowych w ich składzie. Witamina E, zwana także witaminą młodości, stanowi naturalny przeciwutleniacz skutecznie zwalczając wolne rodniki oraz zapobiega starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek. Jako jedna z niewielu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach posiada doskonałą wchłanialność przy wsparciu drugiego składnika – olejku migdałowego. Ten z kolei działa regenerująco na skórę, wygładza, ujędrnia i wzmacnia płaszcz hydro-lipidowy skóry. Dodatek gliceryny z  kolei łagodzi występujące podrażnienia i poprawia ogólny wygląd skóry. Stosownie takiego rozwiązania w miejsce standardowych rękawic diagnostycznych pozwala rozszerzyć ich podstawowe funkcje ochronne o działania wspomagające i zabezpieczające to naturalne ludzkie „opakowanie”.

 

Decydując się na takie rękawice w systemie pojedynczego wyjmowania rękawic za mankiet od spodu opakowania, możemy dodatkowo zredukować do minimum ryzyko wystąpienia poważnych zakażeń szpitalnych zapobiegając tym samym nadmiernej kontaminacji rękawic i ich otoczenia (opakowań czy uchwytów) oraz rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych mikroorganizmów.

 

Należy jednak pamiętać, że żadne rękawice, jakkolwiek zaawansowane i innowacyjne nie powinny pozbawiać nas poczucia podstawowej odpowiedzialności i zdrowego rozsądku by zawsze pamiętać o prawidłowych i systematycznym myciu dłoni oraz ich właściwej dezynfekcji.